Rafako SA - Notowania

RFK
0,5400
0,03 (5,8824%)
Ostatnia aktualizacja 23 min temu
addDodaj do obserwowanych
RFK
WIG20
SWIG80
WIG
WIG-BUDOW
zoom_out_map
1D
5D
1M
6M
YTD
1R
5L
MAX
%
log

Wiadomości i komunikaty

Informacje podstawowe

Nazwa spółki: Rafako SA Prezes: Jarczewski, Paweł Sektor: budownictwo PKD: produkcja generatorów pary, cystern, pojemników i zbiorników metalowych; 28.21 Audytor: Ernst & Young Audyt Polska sp. z o.o. sp.k.

Kody

NIP: 6390001788 KRS: 0000034143 PKD: 28.30 Ticker GPW: RFK ISIN: PLRAFAK00018

Dane teleadresowe

Ulica: ul. Łąkowa 33 Kod: 47-400 Miejscowość: Racibórz Kraj: Polska Telefon: +48 32 4101000 Fax: +48 32 4153427 Internet: www.rafako.com.pl Email: info@rafako.com.pl

Podobne spółki

Symbol
Kurs
Zmiana
3,6540
5,0000%
1,2080
1,6835%
0,2930
-8,7227%
3,9000
-22,0000%
4,7030
4,7906%
24,2900
7,0988%

Spółka należy do indeksów

Historia Zakładów

W 1953 r. Zakład Budowy Urządzeń Kotlarsko-Mechanicznych w Raciborzu rozpoczął produkcję pierwszych kotłów energetycznych dla dźwigającego się ze zniszczeń wojennych kraju.

Szybko rozwijający się Zakład budował na rynek krajowy i na eksport. Zatrudnienie przekroczyło 1000 osób.

W następnej dekadzie, zatrudniająca już 2500 osób fabryka była jedną z największych tego typu w Europie.

Przedsiębiorstwo nawiązało współpracę z kilkoma technicznymi uczelniami wyższymi ustanawiając program grantowy dla najlepszych pomysłów. Młodzi inżynierowie mieli szanse otrzymać zatrudnienie w zakładowym biurze konstrukcyjnym.

Te działania zaowocowały licznymi usprawnieniami w produkcji. Na podstawie własnych patentów Zakład produkował największe w tej części świata kotły.

Wzmogła się ekspansja fabryki na rynki międzynarodowe. Funkcjonująca teraz pod nazwą Fabryki Kotłów w Raciborzu, wysyła swoje produkty do Jugosławii, Bułgarii, Czech, NRD, Węgier, Wietnamu, Chin, Cejlonu, Turcji, Indii.

Lata 80. to dekada silnych zmian społecznych. W roku 1980 nasiliły się protesty robotnicze w Polsce.

Kulminacją tych wydarzeń było wprowadzenie – 13.12.1981 r. – stanu nadzwyczajnego. Zdelegalizowano wiele robotniczych, uczniowskich, studenckich związków i stowarzyszeń. Ze strajkującymi robotnikami rozprawiono się zbrojne; życie straciło ok. 40 osób.

Burzliwe wydarzenia lat 80. ominęły jednak Zakłady, na bazie których utworzono teraz kombinat, w skład którego wchodziły wszystkie fabryki z branży kotłowej z terenu województwa katowickiego.

Koniec dekady to już "nowa Polska". Obrady Okrągłego Stołu (6.02-5.04.1989) przypieczętowały pokojowy upadek reżimu.

W dobie gospodarki wolnorynkowej

Lata 90. stały się zatem czasem zmian politycznych i gospodarczych w kraju. Nastaje gospodarka wolnorynkowa. Na polski rynek wkraczają zagraniczne firmy, z którymi rodzimi przedsiębiorcy bardzo często nie są w stanie konkurować. Następuje – paradoksalnie – zastój gospodarczy. Energetyka przestaje się rozwijać.

Należy działać: Raciborska Fabryka Kotłów RAFAKO zostaje przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i ulega dynamicznej modernizacji. Zdobywa szereg międzynarodowych certyfikatów, dokonuje zakupu technologii.

Wysiłek się opłacił. Po kilku latach działalności w warunkach silnej konkurencji rynkowej, RAFAKO SA z powodzeniem zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (7.03.1994 r).

Wielka woda

W 1997 r. Zakład padł ofiarą żywiołu. Powódź, która 8 lipca nawiedziła południową i zachodnią Polskę (również: Czechy, Słowację, Austrię i Niemcy) została okrzyknięta powodzią tysiąclecia.

Woda, która wdarła się do hal zakładowych miała nawet 2,5 m wysokości. Pod wodą znalazł się cały park maszynowy. Obyło się bez ofiar śmiertelnych wśród załogi (w całym kraju zginęło 56 osób).

Opadająca woda ujawniła skalę zniszczeń. Trzeba było zdemontować, poddać czyszczeniu i regeneracji ponad dwa tysiące silników. Zatrudniający 2500 osób Zakład wstrzymał produkcję na całe trzy miesiące.

Wielu uważało, że firma nie jest w stanie podnieść po takim kataklizmie. Wielkim nakładem sił i nerwów produkcja została jednak wznowiona.

Samodzielny wykonawca

W 2007 r. powstają spółki zależne: RAFAKO Engineering Solutions w Belgradzie oraz RAFAKO Engineering w Rybniku i Częstochowie, mające świadczyć kompleksowe usługi serwisowe instalacji z branży paliwowo-energetycznej.

22 kwietnia 2008 r. RAFAKO podpisała umowę licencyjną z niemiecką firmą Siemens.

Podpisana umowa umożliwi RAFAKO samodzielne projektowanie, produkcję, uruchomienie i sprzedaż na całym świecie kotłów (niezależnie od ich konstrukcji, wielkości i spalanego paliwa).

Spółka projektuje teraz i dostarcza "pod klucz" instalacje odsiarczania spalin. Imponujący, wart prawie 500 mln zł kontrakt zostaje zawarty z Vattenfall Heat Poland SA i dotyczy instalacji w Elektrociepłowni Siekierki.

W marcu tego samego roku RAFAKO podpisała kontrakt z PKN Orlen o wartości 195 mln zł na budowę pierwszej tego typu w Polsce instalacji odazotowania spalin.

W 2010 r. RAFAKO SA osiągnęło przychody w wysokości 1,1 mld zł; to ponad 20 proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

RAFAKO przejęte przez PBG

W listopadzie 2011 r. za kwotę 540 mln zł PBG kupił większościowy pakiet akcji spółki RAFAKO.

PBG to jedna z największych firm budowlanych w kraju; świadczy usługi w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji dla gazu ziemnego, ropy naftowej oraz paliw.

Dzięki połączeniu gigantów rynku budownictwa energetycznego powstał podmiot, który jeszcze skuteczniej będzie mógł konkurować w wielomiliardowych przetargach krajowych i zagranicznych.

Jest o co walczyć; największe spółki energetyczne, z "wielką czwórką" (PGE, Tauron, Energa i Enea) na czele, w swoich strategiach rozwoju na najbliższe lata przeznaczają wielkie nakłady na rozwój mocy wytwórczych.

Na wieść o włączeniu RAFAKO do PBG, akcje tej pierwszej podrożały o zawrotne 30 proc.

Spółka dzisiaj i jutro

Obecnie RAFAKO jest największym w Europie producentem kotłów parowych i wodnych dla energetyki. Jest też jednym z liderów segmentu urządzeń ochrony środowiska.

Firma działa kompleksowo; projektuje, wykonuje, instaluje i serwisuje (również diagnozuje, remontuje i modernizuje) urządzenia kotłowe.

Ponadto oferuje instalacje odsiarczania, odazotowania i odpylania spalin, oraz instalacje do termicznej utylizacji odpadów.

Od 2018 r. Spółka energicznie inwestuje w sektorze gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw. RAFAKO SA (wspólnie z PeBeKa z grupy KGHM) wygrała zorganizowany przez Gaz-System przetarg na budowę gazociągu, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, o długości ok. 168 km. Przebiegający przez obszar trzech województw gazociąg ma być oddany w 2020 r.

RAFAKO zrealizuje też 41-kilometrowy odcinek gazociągu DN 700 Szczecin-Gdańsk.

Operatorem obu gazociągów jest GAZ-SYSTEM SA, a ich łączna wartość to 1 mld zł.

Z końcem 2019 r. ma zostać oddany do eksploatacji spełniający surowe normy z zakresu ochrony środowiska blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno. To największy kontrakt w historii RAFAKO. Zleceniodawcą jest spółka Tauron.

Po roku 2020 Grupa ma nadzieję utrzymać przychody na poziomie 1,3-1,5 mld zł rocznie.

Polityka dywidendowa

RAFAKO SA tylko pięciokrotnie w swojej historii dzieliła się zyskami. Ostatni raz miało to miejsce w 2011 r.

Struktura akcjonariatu

Głównym akcjonariuszem w Spółce jest (od listopada 2011 r.) PBG SA.

Działalność społeczna i sponsoring

Z liczbą pracowników przekraczającą 1700 osób, Firma jest jednym z największych pracodawców w regionie, oraz cenionym animatorem życia kulturalnego i społecznego.

Wspiera inicjatywy charytatywne, domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. Współorganizuje oraz współfinansuje lokalne przedsięwzięcia społeczne, kulturalne i sportowe.

W sezonie 2011/2012 RAFAKO był sponsorem piłkarzy pierwszoligowego Śląska Wrocław, współpracował także z piłkarkami Unii Racibórz.

Spółka jest długoletnim sponsorem wielokrotnej mistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i zdobywczyni Pucharu Świata – Justyny Kowalczyk.

Wspiera także, odnoszącą sukcesy w kraju i zagranicą, triathlonistkę Ewę Bugdoł.

Czy ta strona była pomocna?
Tak
Nie