Loading...

C/WK (cena/wartość księgowa) definicja wskaźnika

Loading...

Czym jest stosunek ceny do wartości księgowe (C/WK)?

Wskaźnik ceny do wartości księgowej (z angielskiego P/B ratio, price to book value) jest używany w celu porównania aktualnej kapitalizacji do wartości księgowej.

Jak jest wyliczana kapitalizacja?

Kapitalizacja jest wyliczana poprzez mnożenie aktualnej ceny i ilości wyemitowanych akcji.

Jak jest wyliczana wartość księgowa?

Wartość księgowa jest wyliczana poprzez odjęcie od sumy wszystkich aktywów, zobowiązań spółki.

Co oznacza niska wartość wskaźnika C/WK?

Wartość wskaźnika poniżej 1 oznacza, że gdyby firma sprzedała cały majątek i spłacìła wszystkie zobowiązania, to pozostałoby więcej pieniędzy, niż obecna kapitalizacja spółki.

Niska wartość wskaźnika może oznaczać, że spółka jest niedowartościowana. Może to również oznaczać, że firma posiada fundamentalne problemy.

Z niską wartością tego wskaźnika możemy się spotkać w przypadku mało popularnych spółek, zaś z wysoką w przypadku medialnie nagłośnionych spółek.

Niska wartość wskaźnika jest doceniana przez osoby stosujące strategię inwestowania w wartość spółki (np. Warren Buffett). Tradycyjnie uważa się, że wartość C/WK poniżej 1 jest uważana za bardzo dobrą.

Co oznacza wysoka wartość wskaźnika C/WK?

Wysoką wartość może oznaczać, że rynek w przypływie euforii przewartościował spółkę, może to również oznaczać świetne perspektywy wzrostu na najbliższe lata.

Przewartościowane spółki wzrostowe często pokazują kombinację wysokiego wskaźnika C/WK i niskiego wskaźnika ROE (wskaźnik rentowności kapitału własnego). W takiej sytuacji u inwestora zawsze powinna pojawić się czerwona flaga.

Jak z wszystkimi wskaźnikami, ich wartość różni się w zależności od branży.

Czy ten artykuł był pomocny?
Tak
Nie